.NET Platformunda yazılım geliştrirken VB.NET mi C# mı?

yazılım.NET Platformunda yazılım geliştrirken VB.NET mi C# mı?
.NET platformunda yazılım geliştirinler arasında tartışmalardan biridir heralde VB.NET ile mi yazalım yoksa C# ile mi? ya da C# mı iyi VB.NET mi?
İkinci soru ise yeni başlayacak birinin klasik sorusudur bu C# mı VB.NET ile mi kod yazayım?

Coding Horror buna çok güzel bir örnek vermiş Coca Cola mı Pepsi mi? Sanırım başlık yeterince açıklayıcı VB.NET ile C# arasında seçim yapmak Coca Cola ile Pepsi arasında seçim yapmak gibi bir şey.
Genel olarak .NET geliştiricileri hem C# hem de VB.NET ile kod yazabilirler ve düzenli olarak da yazmaları gerekir. Şahsen benim karşılaştığım genel iki neden,

* Bir dil ile yazılım geliştirirken diğer dilden bir DLL kullanmam ve modifiye etmem gerekmesi,
* Hali hazırda geliştirilen bir yazılıma veya legacy bir yazılıma yeni ek yazılması. Eğer yazılım sizin normal geliştirdiğiniz dilde değilse ona başka dilde yazılmış bir ek yapmanız pek hoş karşılanmayacaktır.

İki basit konu daha var,

* VB Microsoft’ un eski çocuğu ve bariz bir şekilde onu hiç bir zaman bırakmayacak,
* C# özellikle yazılım toplulukları ve Java, C++ tan .NET’ e geçen bir çok kişinin kullandığı dil. Dolayısıyla iki dilde bol bol kaynak ve tam destek var.

Son olarak yeni başlayan birinin kendine yakın dili seçmesi en mantıklı hareket olacaktır. Örnek olarak eğer C, C++, Java, PHP geliştiriciyseniz C# muhtemelen size daha yakın gelecektir. Eğer ki Visual Basic, Basic, ASP üzerinde daha önce çalıştıysanız VB.NET daha kolay gelecektir.
Eğer ki sıfırdan konuya giren biriyseniz VB.NET in okunabilirliği C# a göre daha iyi. Öte yandan C# sizi bir çok diğer dile daha fazla yaklaştırabilir ki bu da daha sonrası için ciddi bir avantaj olacaktır.
Alıntıdır – Ferruh MAVİTUNA