The Next Generation Computers – Microsoft Surface

microsoft surfaceYeni nesil bilgisayar, Microsoft Surface bilgisayar ile ilgili tüm fikirlerinizi değiştirecek bir tasarım. Mouse, klavye gibi donanımlara ihtiyacınız kalmadan tüm işlemlerinizi sadece 30’’lik bir LCD ekran ile yapabilmenizi sağlıyor. Bir sehpaya benzeyen Microsoft Surface, Multi-Touch teknolojisi sayesinde veri girişleri el ile sağlamıyor ve insan ile makine arasında yeni bi iletişim devrimi yaratıyor. Multi-Touch teknolojisi’nin diğer dokunmatık ekranlara göre en büyük artısı aynı anda birçok parmağımızı kullanabilyor olmamız ve bir farenin verebileceği tüm komutları el ile verilebiliyor olması. Ayrıca teknik özellikleri olarak Vista kullanan Surface, W-LAN 802.11 b/g, Ethernet 10/100 ve Bluetooth 2.0 özellikleriylede web tabanlı çalışanlarında ihtiytaçlarına karşılık veriyor.

Microsoft Surface’in geliştirilmesi ilk olarak ABD Toronto Üniversitesi’nde Microsoft için çalışan tasarımcılar tarafından 1982 de başlandı. İlk konsept ürün 2001 yılında ortaya çıktı. 2003 yılında İsveç mobilya devi IKEA nın tasrımından yararlanaılarak bir sehpa şeklinde ilk tanıtımını Bill Gates yaptı.
2007 yılına kadar 85den fazla portotipi yapılan Surface, 2007’de sonlarında müşteriler ile buluştu. Piyasa değeri ABD de 10000 $ civarında olan ürün daha çok iş yerlerinde tercih ediliyor.

Webin Geleceğine Dair

webin geleceğine dair

“Web için bir hayalim var, öyle ki bilgisayarlar web üzerindeki bütün veriyi, içerikler, linkler ve insanlarla bilgisayarlar arasındaki bütün işlemler gibi, analiz etmeye muktedir olacaklar. Henüz ortaya çıkmamış olsa da, ortaya çıktığı zaman Semantik Web ticaretin günlük mekanizmaları, bürokrasi ve günlük yaşamlarımız birbiri ile konuşan makineler tarafından yürütülecek. İnsanlığın asırlardır konuşup durduğu ‘akıllı ajanlar’ nihayet gerçekleşecek.”
Tim Berners-Lee (Web’in mucidi)

Ülkemizde hala web 2.0 akımı yeteri kadar oturup, üstünde tartışılmamış olsada web 3.0 akımının etkilerini dünyada hissetmek heyecan verici. Unutmadan eklemek istiyorum. Web 2.0 ve web 1.0 a akım derken sadece bir düşünceden öteye kullanılan tekniklerinde değişmesiyle aslında tam olarak kesin çizgilerlede çizilmemiş olmasına rağmen teknoloik bir gelişiminde etkilerini görüyoruz.
Tim Berners-Lee nin niye akıllı dediğinin temellerinede inerek incelemek lazım. Web 1.0 benzetmek gerekirse bizim için bir kütüphane gibiydi. Site sahibinin girdiği bilgilere erişiz bulduğumuz kadarını alır başka bir kütüphaneye giderdik. Gördüğümüz eksiklikleri gideremezdik. Web 2.0 ın en önemli yanı grafik ve teknolojik altyapısının yanında bir paylaşım ortamı olmasıydı. Kütüphanede tek başımıza değil bir arkadaş ortamında notlarımız paylaşarak araştırma yapmaya başlamıştık. Hatta kütüphanede herkesin ulaşabileceği kendi kitaplarımız vardı artık. Bunun en güzel örneği wikipedia dır. Herkesin geliştirdiği ortak bir bilgi paylaşım ortamıdır. Bloglar, vikiler, forumlar web 2.0 ile öne geçmiş insanların bilgi paylaşımında tek sınır kendi oldukları noktaya gelmiştir. Ama burada ticari açıdan bazı eksiklikler vardı. Paylaşımcılar bilgilerini ve verilerini webw sunarken kendileri değil aracı olan şirketler para kazanıyordu.
Web 3.0 ile bunların üstünde bir paylaşım, win win politikası ve akıllı ulaşılabilirilik hedefleniyor. Bilginin, verinin, sistem applicationlarının webe taşındığı bir dönemde webin içeriğide gittikçe kabarıyor. Ve zamanında en değerli şey olduğu dönemde bunlara en hızlı şekilde ulaşmak bizim için son derece önemli. Bunuda bize diğer adıyla sementik web olarak bilinen web 3.0 sağlayacak. Nasıl mı? En çok merak edilen soru bu. Basit anlamda cevap verirsek webin iplerini insanın elinden alıp teknolojinin ve bilgisayarın eline veriyoruz. Bizim hakkımızda daha çok şey bilen web aramalarımız bizi tanıyarak asıl hedefimize ulaşmamızda yardım edecek. Örneğin daha önceden yaptığımız aramaların veya bizim ilgi alanlarımızın kapsamında yeni sonuçları daha hızlı ve bize uygun elde edicek. Tabiki olay bunla bitmiyor. Kullanılan etiketlerin içeriği daha aktif hale gelirken IBM in desteklediği pure XML ile sitelerdeki taşınabilirlik ve okunabilirlik arttırılarak veri tabanından çekimide hızlandırılacak. Ticari kısmınıda ele alacak olursak, yavaş yavaş paylaşım portallarınında hayata geçirmeya başladığı win win politikasıdır. Şirketler reklam gelirlerin yazar ve veri paylaşımcıları ile paylaşarak kullanıcıların aktif rol oynamasını tetikliyerek içerik zenginliğini arttıracak.