[Çözüm] VMWare Virtual Machine “Failed to Lock the File” Error

 Eğer bilgisayarınızdaki VMWare Virtual Machine’ni çalıştırdıktan sonra işletim sisteminiz başlatmak istediğinizde işletim sisteminiz çalışmayıp size bir pencerede

Cannot open the disk dosya_adı.vmdk or one of the snapshot disks it depends on. Reason: Failed to lock the file.

şeklinde bir hata veriyor ise korkmaya gerek yok. Çözümü çok kolay.

Cannot open the disk yazısının hemen arkasından “dosya_adı.vmdk” ismi ile belirtilen dosyanın olduğu dizine gidin. O dizindeki “dosya_adı.vmdk.lck” adlı klasörü silin ve başlatmek istediğiniz işletim sistemini VMWare Virtual Machine’den tekrar başlatın.

Kolay gelsin…

CO.CC Uzantılı Domainleri Google indexlerinden Sildi

Co.cc domain logo
The Register’in raporuna göre 11 milyondan fazla co.cc uzantılı site Google’in arama indexlerinden silindi. Koreli bir şirket tarafından sunulan co.cc uzantısı altında çok sayıda spam ve zaralı site bulunması bu kararın alınmasında etkili oldu. Koreli şirketin verilerine göre 5.738.580 kulanıcıya ait 11.397.608 adet subdomain bulunmakta. Bu sayıda birçok co.uk gibi ülke domain sayılarının 4-5 katı civarında.

Google Web Spam Takının başındaki Matt Cutts, internete yarardan çok çok spam ve zararlı programlar yayılmasını sağlayan bu freehost firmasının engellenmesi kararı verilmesinin doğru olduğunu söyledi.

Koreli firma web blogunda, zararlı içeriklerin gittikçe arttığını ve bunun için sürekli spam filtrelerini modifiye ederek güçlendirdiklerini belirtti.

The Anti-Phishing Working grubunun raporuna göre, co.cc domainlerinden 2010’un ikinsi yarısında 4.963 adet saldırı tespit edildi.

Wampserver Çalışmıyor? Çözümü (Yardım)

Wamp server logo Özellikle PHP kullananların kullandığı localhost programı wamp server 2 bazen kurulumdan sonra çevrimiçi olarak çalışmıyor. Farklı bir deyişle localhost açılmıyor veya phpMYAdmin sayfası açılmıyor.

Bu problemin başlıca sebebi wampserver 2’nin 80 portunu kullanmasıdır. Çünkü SKYPE gibi bazı programlarda bu portu kullanır. Bu programları kapatarak denerseniz wampserveriniz çalışabilir.

Bir başka çözüm ise C:\wamp\bin\apache\Apache2.2.17\conf dizinindeki httpd.conf dosyasını metin editörü ile açarak Listen 80 kısmındaki 80 sayısını 81 gibi bir sayı ile değiştirerek kaydetmektir.

Bu değişikliği yaptıktan sonra wampserverinizi yeniden başlatın ve localhostunuzu tarayıcınızdan yeni portu ile http://localhost:81/ şeklinde çağırın.

Kolay gelsin…