Microsoft Visio Alternatifi Ücretsiz Uygulamalar

visio Microsoft Visio, iş süreçlerini ve karmaşaık yapıları görselleştirmek için kullanılan oldukça başarılı bir diyagram uygulamasıdır. Özellikle bilgi teknolojileri uzmanları, süreç akışlarını, ağ mimarisi ve program akışlarını görselleştirmek için kullanırlar. Microsoft Visio yalnızca Bilgi Teknolojileri alanı ile sınırlı değil, aynı zamanda iş, mühendislik ve inşaat (haritalar ve yollar) gibi diğer alanlarla da kullanılabilir. Microsoft Visio’nun iki dezavantajı var: Bir ev kullanıcısı tarafından uygun bulunmaması ve ikinci olarakta lisans ücretinin yüksekliğidir. Kullanım kolaylığı açısından ve ücretsiz olan iki uygulamayı deneyebilirsiniz.

  1. Dia: Microsoft Visio’ya çok benzer açık kaynaklı bir yazılımdır. Programı açtığınızda arayüzün Visio’ya çok benzer olduğunu göreceksiniz. Dia’nın özellik kümesi de Visio’ya çok benzer. Dia ile kolayca UML diyagramları, akış şemaları, ağ süreçleri ve mimarileri, varlık ilişkisi diyagramları vb. oluşturabilirsiniz. Dia ile oluşturulan herhangi bir dosyanın varsayılan dosya biçimi .dia’dır ancak Microsoft Visio vdx biçimini de içeren diyagramınızı dışa aktarabileceğiniz çok sayıda dosya biçimi vardır. Tükrçe istiyenler için Türkçe arayüzüde mevcut.
    Dia İndir
  2. Diagramly: Diagramly, başka bir web tabanlı diyagram oluşturma yazılımıdır. Sol sütundaki araçlarla ve sağ kolundaki çizimle çok duyarlı ve kullanımı kolay bir arabirime sahiptir. Diagramly’yi kullanmak için bir hesap için kaydolmanız gerekmez. Diyagram’ı ziyaret edip şema veya zihin haritanız üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz. İşiniz bittiğinde, diyagramınızı bir XML dosyasına bilgisayarınızda yerel olarak kaydedip, tekrar düzenlemek isterseniz, tekrar Diyagram’ı ziyaret edin ve kaydedilmiş dosyayı açın.
    Diagramly

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.