Yurt Dışından Gümrüklü Alışveriş

yurtdisi_alisveris Merhaba arkadaşlar, bir kaç hafta önce yurt içinden temin etme imkanım olmadığı ve fiyatında benzer yurt dışı ürünlere göre uygun olması sebebi ile bir Hong Kong firmasından Mazda 3 aracım için Navigasyonlu Multimedia Sistemi aldım.
Ürünü uzun araştırmalarım ve internetteki yorumları okumama sonucunda ilk olarak eBay, GearBest ve Aliexpress‘de bulmuştum fakat biraz daha araştırınca kendi sitesi olan eonon.com adresinde daha uygun olduğunu görünce oradan aldım.
Tabiki ürünü almadan önce gümrük ve posta ile ilgili bir çok araştırma yaptım ve kendimde deneyimledim.
Kısaca bunları açıklamaya çalışacağım;
Ürünü almadan önce ilk dikkat etmeniz gereken konu ürünün kanunen yurt dışından posta getirilebilecek bir ürün olup olmadığıdır. Örneğin cep telefonu fiyatı ve modeli ne olursa olsun kargo yolu ile almanıza izin verilmiyor. Ve liste sadece cep telefonu ile sınırlı değil. Başka örneklerde verilmek gerekirse içki, sigara, kozmetik ürünlerin birçoğu gibi. Bunun yanında gümrük memurunun insafına kalan bazı durumlarda var. Örneğin Türkiy’de hali hazırda satığı bulununan bazı ürünler genelpiyasa koşullarını bozmaması için girişine izin verilmiyor.
İkinci dikkat etmeniz gereken konu ürünün fiyatı. Ürün fiyatı kargo hariç 75 euro (2017 yılında 35’e düşürüldü) üstünde ise ürününüzün gümrüğe takılması olasıdır ve site ek maliyete ve işe neden olur. 75 euro (2017 yılında 35’e düşürüldü) altındaki ürünler posta yolu ile girişi yasal olan rünse sıkıntısız olarak size ulaşacaktır.

Bundan sonraki kısımda 75 euro (2017 yılında 35’e düşürüldü) üstü ürün aldıktan sonra posta sürecinde nelere dikkat etmeliyiz ve nasıl teslim almalıyızı anlatacağım:

Ürünü seçtik, yasal olarak kargolabilir bir ürün olduğuna karar verdik ve almaya geldi. Bu noktada öncelikle dikkat etmeniz gereken konu kargo yöntemi. Benim tavsiyem ürünü DHL, FedEx gibi firmalar yerine PTT ile analşamalı olan ülkelerin kendi yerel posta işletmeleri ile istemeniz. DHL, FedEx gibi şirketler bir tık daha hızlı hizmet verselerde kargonuz gümrüğe takıldığında sizden hizmet bedeli, kargo barındırma bedeli gibi ek ücretler talep ediyorlar. Bu ücretlerde hatırı sayılı seviyelerde oluyor. Bu işlemleri PTT yaptığınızda sadece gümrük vergisini ödeyerek herhangi bir hizmet bedeli vs gibi bir ekstra ücret ödemiyorsunuz.

Konusu gelmişken gümrük vergisi oranları:

–       AB ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18
–       Diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20

Eğer aldığınız ürünün radyo, televizyon özelliği varsa 15 TL de TRT payı ödüyorsunuz.

Benim ürünüm PTT aracılığı ile geldi. http://gonderitakip.ptt.gov.tr/ sitesinden gönderinizin durumunu takip edebiliyorsunuz. Burada gönderi gümrüğe sevk edilmiş ve UKİM de bekliyorsa postanız gümrüğe takılmıştır ve vergisini ödeyerek teslim almanız gerekmektedir. Normal şartlarda gönderiniz UKİM’de beklediğine dair bir telgraf almanız gerekiyor ama bazen size bu telgrafın ulşamadığı olabiliyor. Bu yüzden postanızı gün aşırı takip etmekte fayda var.

Postas UKİM’de iken takip edebileceğiniz iki yol var. Birincisi , benimde tavsiye ttiğim yöntem, ilgli UKİM’e giderek postanızı memur ile konuşup vergisini ödeyerek direk teslim almanız. Giderken yanınıza ürünü ödediğiniz kredi kartı ekstresi varsa faturası, web sitesinin ekran görüntüsü gibi ilgili tüm belgeler ile üfus cüzdanı, pasaport veya ehliyetten biri ile gidin. Hem süreç hazılanmış oluyor, hemde bazı ürün tanımlanamama gibi sorunları aşmış oluyorsunuz. Diğer yöntem ise size gelen telgrafı aldıktan sonra ilgili belgeleri postalayarak sonraki telgrafı bekleyebilirsiniz. Size vergi vs gibi ücretler bildirilir ve bunları ödeyerek tekrar cevap vermeniz gerekir Eğer bir sorun çıkmazsa kargonuz size gelecektir. Fakat buradaki en büyük sorun zaman. Eğer kargonuzun işleri 7 gün içinde bitmezse geri dönmesi ihtimali var ve bu süreci 7 gün içinde tamamlanız çok zor.

Son olarak UKİM’e gittiğinizde sorumlu ve yetkili olanın Gümrük Memuru olduğunu unutmayın. Soru ve sorunlarınızı tartışmak yerine açıklayarak çözmeye çalışın. Siz hazırlıklı ve kibar olduğunuzda 2 dakikanızı bile almayacak kolay bir süreç.

İyi Alışverişler…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.